CFMOTO 800NK Advanced
Hitta tekniska data, priser och recensioner.

Viktig specifikation CFMOTO 800NK Advanced 2026
Motor och drivlina
| Motortyp | Radmotor |
|---|---|
| Håldiameter | 88 mm |
| Takt | 65.7 mm |
| Motoreffekt | 95 hk |
| Varvtal vid maximal effekt | 9250 varv/min |
| Vridmoment | 79 Nm |
| Varvtal vid vridmoment | 8000 varv/min |
| Kompressionsförhållande | 12.8 |
| Bränslesystem | Injicering |
| Pådrag | Elektrisk |
| Kopplingstyp | Flerplatta i oljebad, Antihopping, |
| Tändning | Digital |
| Transmission | Kedja |
| Transmissionstyp | Växelspak |
| Antal växlar | 6 |
| Cylindrar | 2 |
| Takter | Fyrtakt |
| Ventiler per cylinder | 4 |
| Ventiler | DOHC |
| Kylning | flytande |
| Smörjning | tryckcirkulation |
| Slagvolym | 799 cm3 |
Främre upphängning
| Främre upphängning | Upp-och-nedvänd teleskopgaffel |
|---|---|
| Märke | Kayaba |
| Diameter | 43 mm |
| Slaglängd | 130 mm |
| Justering | Återstudsning |
Bakre upphängning
| Upphängning | Svängarm |
|---|---|
| Märke | Kayaba |
| Slaglängd | 130 mm |
| Justering | Kompression, Återstudsning |
| Material | Stål |
Chassi
| Ram | Stål |
|---|
Frambromsar
| Typ | Dubbel skiva |
|---|---|
| Diameter | 320 mm |
| Isoleringsfäste | Fast krumcirkel |
| Manövrering | Hydraulik |
| Teknik | radiell |
| Märke | J.Juan |
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|---|
| Diameter | 260 mm |
| Märke | J.Juan |
Assistanssystem
| Avancerade förarassistanssystem | ABS, Antispinnsystem |
|---|
Mått och vikter
| Bredd på framhjul | 120 mm |
|---|---|
| Höjd på framhjul | 70 % |
| Diameter på framhjul | 17 tum |
| Bredd på bakhjul | 180 mm |
| Höjd på bakhjul | 55 % |
| Diameter på bakhjul | 17 tum |
| Längd | 2146 mm |
| Bredd | 818 mm |
| Höjd | 1137 mm |
| Hjulbas | 1465 mm |
| Säteshöjd | 825 mm |
| Tjänstevikt | 186 kg |
| Bränsletankskapacitet | 15 l |
| Högsta hastighet | 220 km/h |
| Intervall | 300 km |
| Kombinerade CO2-utsläpp | 120 g/km |
| Kombinerad bränsleförbrukning | 5 l/100 km |
| Stationärt buller | 95 dB |
| Stationärt buller över 95 dB | Ja |
| Nyttolast | 180 kg |
| Maximal tillåten vikt | 366 kg |
| Markfrigång | 185 mm |
Utrustning
| Utrustning | LED-strålkastare, TFT-display, USB-uttag, USB-C-uttag, , , |
|---|
Pris CFMOTO 800NK Advanced
Årsmodell
Aktuellt genomsnittligt marknadspris
CFMOTO 800NK Advanced Historik
CFMOTO 800NK Advanced 2025

95 HP
799 cm3
189 kg
94 441,00 krgenomsnittl. marknadspris
CFMOTO 800NK Advanced 2024

95 HP
799 cm3
189 kg
78 043,00 krgenomsnittl. marknadspris
CFMOTO 800NK Advanced 2023

95 HP
799 cm3
189 kg
Vanliga frågor däck CFMOTO 800NK Advanced
- Vilka däck rekommenderas för närvarande av 1000PS-redaktionen för denna modell?
Prisvärd sportig allroundmaskin
För den dagliga pendlingen till jobbet och korta weekendresor. Sportiga däck från andra raden - bra pris/prestandaförhållande.
Hypersportdäck som passar för tävlingsbanor
Sportiga däck för vägen som också fungerar bra på en bandag. Vissa kompromisser i regn på vägen eller i värme på banan.
Road sport-däck
Allrounddäck för sportiga landsvägsförare. Supersportcyklar, nakencyklar, sporttourers. Även enstaka turer till racerbanan. Körsträckan spelar dock en roll, liksom en kort uppvärmningstid och prestanda i dåligt väder.
Frågor och svar CFMOTO 800NK Advanced
- Vilket är aktuellt marknadspris för CFMOTO 800NK Advanced?
- Det aktuella, genomsnittliga marknadspriset för en CFMOTO 800NK Advanced, tillverkningsår 2026, är 82 810 SEK med en genomsnittlig körsträcka på 0 km.
- Vilken av dem är bäst? CFMOTO 800NK Advanced eller {AlternativeBrandModel}?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för CFMOTO 800NK Advanced?
- Jämfört med andra Naked bike motorcyklar är tillgängligheten normal. Det finns ett genomsnittligt antal CFMOTO 800NK Advanced motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur populär CFMOTO 800NK Advanced?
- Det finns en svag efterfrågan på en CFMOTO 800NK Advanced efterfrågan på marknaden. Testrapporter för denna modell läses mindre ofta på plattformen 1000PS.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.
Bästa jämförelser
CFMOTO 800NK Advanced Bilder
Källa: 1000PS




Visa fler bilder



























